Değerli meslektaşlarımız;

Akdamar bursu ABD’nin New Orleans şehri Tulane Üniversitesinde Türk Gastroenterologları için açılmış bir programdır. Burs adını Tulane Üniversitesi Gastroenteroloji Kliniği Direktörü rahmetli Kemal Akdamar’dan alır ve kurucusu Sn. Atilla Ertan’dır. Halen Tulane Üniversitesi ve Akdamar Vakfı tarafından yönetilmektedir. Tulane Gastroenteroloji Laboratuarlarında bugüne kadar resmi olarak 13 Akdamar Fellow’u çalışmıştır. Burs temel bilim çalışmalarına verilmektedir ve tarihçesi hakkındaki bilgiler Sn. Özlen Atuğ’un ekteki yazısında bulunabilir.

Türk Gastroenteroloji Derneği; üyeleri arasında fırsat eşitliği sağlamak amacıyla Tulane Üniversitesi ile görüşmüş ve aday seçiminde yetkili hale gelmiştir. Bu amaçla yapılacak başvuruları değerlendirecek ve ilk üç başvuruyu öneri sırası ile Tulane Ü. Gastroenteroloji Kliniğine ve Akdamar Vakfı Yönetim Kurulu’na aktaracaktır. Konu hakkındaki önemli bilgiler aşağıda özetlenmiştir;

Son başvuru tarihi 15 Nisan 2017’dir.

1) Burs iki yıllıktır ve daha kısa sürelere izin verilmemektedir.

2) Klinik çalışmadan çok temel bilimler ağırlıklıdır.

3) Bursiyer için maaş ödemeleri Tulane tarafından yapılmaktadır.

4) İyi düzeyde İngilizce KONUŞMA istenmektedir.

5) Yaş sınırlaması yoktur.

6) Konu başlığı İBS, visseral hiperensitivite, intestinal permeabilite olup Tulane İç Hastalıkları Bölümü Başkanı Nicholas Verne ile çalışılacaktır. Dr. Verne’in laboratuarlarında yapılanlar ve bilimsel çalışmalarının bir özeti aşağıda sunulmuştur. Bu kişi alanında çok sayıda yayını olan değerli bir bilim insanıdır.

7) Temel bilim deneyimi tercih sebebi olmakla birlikte ülkemiz bilimsel koşullarında şart değildir, gidenlerin çoğu temel bilim tekniklerini orada öğrenmiştir.

8) Başvurular TGD’ne detaylı bir CV ile yapılacaktır.

9) Yan dal asistanları başvurabilir

10) Aile ile gidilebilir, eşler için herhangi bir çalışma garantisi verilmemektedir.

11) Burs başlangıcı bürokratik işlemler yetişirse 1 Temmuz 2017’dir.

Bu burs ile ülkemizden çok sayıda bilim insanı Tulane’de çalışmış ve çok değerli yayınlar yapmıştır. Meslektaşlarımız için çok değerli bir fırsat olup Gastroenterologlar için TEK uzun süreli ve maaş ödemeli programdır.

Saygılarımızla,

Türk Gastroenteroloji Derneği
Yönetim Kurulu